Toti copiii ar putea fi amprentati dupa nastere, pentru a fi mai usor de identificat ulterior, sustine Bogdan Panait, seful Oficiului Roman pentru Adoptii.
Amprentarea talpilor nou-nascutilor a fost ceruta de specialistii din ONG-uri pentru ca micutii sa fie identificati mai usor cand cresc, in cazul unei disparitii.
Legislatia ar urma sa fie codificata astfel incat mamele care vin sa nasca la maternitate fara acte sa poata fi fotografiate de Politie, la sesizarea cadrelor medicale, pentru a reduce cazurile de abandon al copiilor in spital, informeaza Cotidianul.
"Nu cred ca e vreo problema de procedura in fotografierea mamelor sau amprentarea copiilor, eventual ar putea fi vorba doar de comoditatea celor din spitale; cand intalnesc un astfel de caz de posibil abandon, ei trebuie sa sesizeze Politia", a explicat secretarul de stat.
Modelul pare a fi copiat dupa cel din Statele Unite, unde certificatul de nastere contine, pe langa datele de identitate ale parintilor, si amprentele talpilor bebelusului, alaturi de amprenta degetului mamei.
Socant! Am vrut in mod cu totul si cu totul exceptional sa scriu despre asa ceva...
Nu stiu daca asa ceva se poate pomeni in secolul XXI dar mi "se pare" ca nu e democratic!
Sau parca,asa cum am invatat si am fost si contemporan cu acel eveniment istoric! C doar a "picat" zidul Berlinului si parca a mai aparut altul...E chiar "mai mare si mai frumos"..pe undeva prin aceasta "modernitate"
Parca ne-am intoarce la acea inalta "stiinta" a "numerologiei" si suntem zelosi doctrinei de "monitorizare" nazista. Numai ca acum a fost adaptata la cerintze noi .
Campania aceasta cu "Ia cipul neamule" ca te fac OM e mai mult decat penibila.Nu de alta, dar nu am ajuns la...demnitatea acelor animale ce au numai numere inscriptionate?
Sau aici rezida aceasta dorinta de a vrea mult..."mai de mult"? N e pregatim cumva pentru o noua actiune de incolonare spre o taiere organizata???
.................................................................................
Zadkielix alias D.M