Translate

sâmbătă, 3 iulie 2010

Uruguay merge in semifinala. Ghana plange

Uruguay s-a calificat in semifinalele Cupei Mondiale din Africa de Sud, invingand Ghana la lovituri de departajare, dupa 1-1 in cele 120 de minute de joc. Uruguay şi Ghana au oferit un meci placut, cu multe ocazii de poartă de ambele părţi. Ghana a continuat să încînte, după ce a impresionat în faza grupelor, iar mai apoi a eliminat SUA în optimi.

Tensiunea a atins cote maxime in minutul 120, cand ghanezii au primit lovitura de la 11 metri, iar Suarez a fost eliminat dupa ce a scos cu mana un gol ca si facut. Din nefericire pentru africani, Gyan a sutat in transversala si a trimis partida la loteria penaltiurilor.
 Lovituri de la 11 metri:

URUGUAY: Forlan a executat primul seria de penalty-uri şi a marcat, în colţul din stînga al porţii lui Kingson

GHANA: A. Gyan şi-a făcut curaj şi a fost primul executant al echipei sale şi a înscris.

URUGUAY: Victorino, al doilea executant al Uruguaylui a marcat şi el, sus, în dreapta portarului.

GHANA: Appiah a marcat şi el, şutul său mergînd în dreapta portarului Muslera, care a şi atins mingea uşor.

URUGUAY: Scotti a marcat al treilea gol pentru Uruguay, şutînd pe centru, Kingson plonjînd spre dreapta.

GHANA: Jonathan Mensah a şutat slab, ratînd. Muslera a plonjat în stînga, pe minge, şi a reţinut.

URUGUAY:M. Pereira l-a imitat pe adversarul Mensah, ratînd. Şutul său a trecut peste poarta lui Kingson.

GHANA: Adiyiah n-a putut nici el să-l învingă pe Muslera, portarul uruguayan plonjînd în stînga şi respingînd.

URUGUAY: Abreu a ales să ducă Uruguayul în semifinale cu o scăriţă şi a marcat!

Uruguay va da piept cu Olanda în semifinale!