Translate

marți, 22 iunie 2010

Coreea de Sud se califica miraculos in optimi de finala

Coreea de Sud merge în optimile Cupei Mondiale, la fel ca la ediţia din 2002. Asiaticii s-au calificat cu emoţii, după ce au remizat cu Nigeria, scor 2-2. Asiaticii au înscris din două faze fixe. Yakubu a oferit raterea turneului: a tras pe lângă din patru metri cu poarta goală.

Nigeria - Coreea de Sud s-a jucat la Durban, dar urechile tuturor au fost îndreptate spre Polokwane, la meciul Argentina - Grecia. Înaintea ultimei etape, toate echipele păstrau şanse de calificare în optimi, dar depindeau şi de ce se întâmpla la celălalt joc. Nigeria era singura condamnată să câştige, iar Lars Lagerbeck a forţat atacul, prin introducerea veteranului Kanu (34 de ani). Fostul jucător al lui Arsenal a fost însă o umbră...

Meciul a fost dramatic. Nigeria a înscris prima, în minutul 11, prin Uche, care a speculat apatia apărării adverse. Asiaticii au revenit şi au punctat de două ori, în urma unor faze fixe: Jung-Soo (min. 37) a reluat nestingherit o centrare din patru metri, respectiv Park Chu-Young (min. 49) direct din lovitură liberă.

Nigeria n-a cedat. Mai întâi, Yakubu a oferit ratarea competiţiei (min. 67): a trimis cu latul, pe lână poarta goală, din 4 metri! Yakubu s-a răzbunat însă patru minute mai târziu când a concretizat un panalty: 2-2. Din acel moment, orice gol nigerian ar fi dus naţionala "Vulturilor" în optimi. Martins şi Obinna au fost la un pas să o facă...