Translate

joi, 24 iunie 2010

Danezii, făcuţi "sushi" de japonezi

Reprezentativa Japoniei a învins, luni, cu scorul de 3-1 (2-0), naţionala Danemarcei, în ultima etapă a grupei E de la Cupa Mondială, într-un meci desfăşurat la Rustenburg, pe stadionul Royal Bafokeng, şi a reuşit calificarea în optimile competiţiei.

Pentru Japonia au marcat Keisuke Honda, în minutul 17, Yasuhito Endo, în minutul 31 şi Shinji Okazaki, în minutul '87, în timp ce pentru Danemarca a înscris Jon Dahl Tomasson, în minutul 81, după ce iniţial atacantul danez ratase lovitura de pedeapsă.

Partida a fost arbitrată de centralul Jerome Damon (Africa de Sud), ajutat de asistenţii Celestin Ntagungira (Rwanda) şi Enock Molefe (Africa de Sud). Rezervă de arbitru a fost Martin Hansson (Suedia).

Jucătorul meciului a fost desemnat japonezul Keisuke Honda.

Clasament final al grupei E: Olanda - 9 puncte, 2. Japonia - 6 puncte, 3. Danemarca - 3 puncte, 4. Camerun - 0 puncte.

Olanda va întâlni, luni, în optimile Cupei Mondiale, reprezentativa Slovaciei, în timp ce Japonia îşi va disputa un loc în sferturile competiţiei, marţi, cu reprezentativa Paraguayului.